Tarihçemiz …
BİZİM İŞİMİZ BU

Babadan Oğul’a 50. Yıl  ( Yarım Asır )
 
 
 
      Kardeşler Balonculuk 1955-1964 yılları arasında İzmir Enternasyonel Fuarında uçan balon noktalarını ihaleyle kiralayan, bu işin ehli kimselerin yanında çıraklık ve kalfalık dönemleri yapan, 1943 Tekirdağ doğumlu Cevdet Bakır tarafından 1967 yılında bir Aile Şirketi olarak kuruldu.

 
 
      İzmir Enternasyonel Fuarında Belediyeden ihale yoluyla kiralanan satış noktalarında uçan balon satış işi 2003 yılına kadar devam etti.
 
 
 

       1981-1988 yılları arasında ayrıca diğer illerin fuarlarına açılarak, birer aylık süreyle uçan balonculuğa devam edilmiştir:

  • Balıkesir Fuarı:4 yıl  /  Konya Fuarı: 4 yıl  /  İzmit Fuarı: 3yıl
  • Gaziantep Fuarı : 1 yıl  /  Mersin Fuarı : 2 yıl  /  Samsun Fuarı : 1 yıl.
 
 
 
 
       Bu süreçte, uçan balonlar fuarların önemli simgelerinden ve çocukların vazgeçilmez oyuncaklarından oldu. Balonlar çocuklarla birlikte ailelerinin hayatlarını renklendirdi. Fuarlar uçan balonculuğu, esas uğraşı alanımız olmakla birlikte ilerleyen yıllarda, temel atma ve açılış törenleri, fuar açılışları,festivaller, şenlikler, futbol karşılaşmaları, resmi bayramlar, siyasi parti etkinliklerinde uçan, uçmayan (zincir)ve fileden dökme balonlar aranır hale gelmeye başladı.
      İzmir’imizin efsane Belediye Başkanı merhum İhsan Alyanak ‘ın Özel Kalem Müdürlüğü yine İzmir’imize yaptığı unutulmayacak hizmetleri ile  anılan Sayın Burhan Özfatura döneminde  belediye meclis üyeliği yapan Halkla İlişkiler Uzmanı Sayın Sancar Maruf’lunun kendisine ait HİSDAŞ şirketini kurmasıyla birlikte onunda katkı ve destekleriyle Türkiye genelinde organize ettiği temel atma, açılış ve benzeri etkinlikler neredeyse balonsuz yapılmaz hale geldi.
      Uçan balonculuğun ilk yıllarında, 1950’lerde Türkiye’de yanıcı ve yakıcı özelliği olmayan Helyum gazının olmaması nedeniyle, balonları 1985 yıllarına kadar yaklaşık 35 yıl kendi imal ettiğimiz yanıcı ve yakıcı özelliği olan hidrojen gazı ile uçan hale getiriyorduk. Bu süreç çok dikkat ve deneyimle, aile işletmeciliğini birleştiren bir yapıyı zorunlu kılıyordu.
 
 

   

 
 

      Cevdet Bakır’ın kurduğu aile işletmesi varlığını, eşi Aysel Bakır,annesi Hasibe Bakır, oğlan kardeşleri Şevket Bakır ve merhum Adnan Bakır (D.T:1957 – Ö.T:1997 ) ile oğulları Hakan Bakır ve Baki Bakır’ın katkılarıyla sürdürdü.

      Türkiye hızlı bir şekilde değişiyor ve dönüşüyordu. Bu süreçten balonculuğun nasibini almaması mümkün değildi. 1980 – 1984 yıllarından itibaren İstanbul’da başlayan Amerikan menşeli Disneyland kökenli, çizgi film karakterlerini içeren ve çeşitli hayvan figürlerini canlandıran, çubuklu-çubuksuz folyo balonlar furyası başlamıştı. Uçan balonların canlandırdığı hayatımız, bu balonlarla daha da renkleniyor ve şenleniyordu.

      KARDEŞLER BALONCULUĞUN BABADAN OĞULA 50 YILI AŞKIN TARİHSEL SÜRECİNİ ŞU ŞEKİLDE ÖZETLEYEBİLİRİZ.

      1 - Fuarlar Hidrojenli uçan balon dönemi  (1955 -1985 )
      2 - Fuarlar hidrojenli uçan balonla birlikte çubuklu-çubuksuz folyo balon dönemi (1980-1984)
      3 - Çubuklu-çubuksuz folyo balonla birlikte helyumlu uçan balona geçiş dönemi(1984-1990)
      4 –Helyumlu uçan balonla birlikte sarmal(zincir) dekoratif balona geçiş dönemi(1984-halen devam ediyor)

      BU SÜREÇTE DAİMA YANIMIZDA OLANLAR

       50 yıllık bu süreci anlamlı hale getiren, biz Bakır ailesini yalnız bırakmayan Resmi Kurum ve Kuruluşlara, Özel işletme ve Kuruluşlara minnet ve şükranlarımızı sunarız. İşte bu süreçte Bakır ailesini yalnız bırakmayıp bizlere fiilen destek olanlar;
       1 - Ali Osman Ilgaz (İstanbullu ustam) Rahmetle anıyoruz.
       2 - Hayati Tekiner (İstanbullu ustam ve teyze oğlum) Rahmetle anıyoruz.
       3 - Şevket Bakır (kardeşim)
       4 - Adnan Bakır (kardeşim) Rahmetle anıyoruz.
       5 - Sancar Maruflu HİSDAŞ`ın Kurucusu (Halkla İlişkiler Uzmanı)
       6 - Pehlivanoğlu Marketler Zinciri  Kurucularına

      şükranlarımızı sunuyoruz.

        Kuruluşumuzdan bu yana yıllarca emekleri ile bizleri yalnız bırakmayanlar:

        Ali Çokoğullu (eniştemiz) ,İbrahim Gürpala, Yalçın Sertbaş, Celalettin Gündüz, Akın Gürpala, Şenol, Fatoş Çetin (yeğenim), İsmail Uz, Cengiz Yanık, Aydın Güzhan, Erdal, Oktay Yanık, İdris Babayiğit, Sadettin Kahraman, Yelda,  Akın-Engin Gürpala ve daha bir çokları...

      2005 Yılında Aile Şirketimizdeki nöbetimizi, bu işe yıllarını vermiş, en az benim kadar deneyimli oğlum Baki Bakır’a (yaşımızın gereği) devrettik.’’Kardeşler Balonculuk ve Gıda Ticareti ’’ ünvanlı şirketimiz bayrak yarışını torunlarımız Ataberk ve Ulus Kağan Bakır`a devredilmek kaydıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.Halen Cevdet ve Aysel Bakır balon şişirmeye devam etmektedirler.

      KARDEŞLER BALONCULUK

      Türkiye Balonculuğunda 50 Yılın, Yarım Asrın Adıdır.

      Devlet Protokollerinde;

      Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş, Kenan Evren, Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Erdal İnönü gibi Devlet Büyüklerimizin temel atma ve açılış merasimlerinde balonlarımızla hizmet vermiş, özgeçmişimizle gurur duymaktayız.
 
Copyright © 2013, Kardeşler Balonculuk | Tel: +90 232 438 42 64 | Yiğitler Mah. 337 Sok. No:65 B Şirinyer/Buca/İzmir | Designed by Berke Yazılım™